Zašto treba da budete aktivni učesnici u digitalnom sazrevanju vaše dece

Home » Zašto treba da budete aktivni učesnici u digitalnom sazrevanju vaše dece
author image by RootSec | 0 Comments | April 5, 2021

Pre nekih dvadesetak godina kada sam kao tinejdžer otkrivao Internet, on je za mene predstavljao jedno neistraženo prostranstvo prepuno novih saznanja i iskustva – daleko pre Facebooka, Instagrama, TikToka i drugih aplikacija koje danas neminovno predstavljaju našu primarnu dodirnu tačku sa webom.

Govorim o vremenu kada su forumi bili ono što su društvene mreže danas. Vremenu u kojem je ICQ bio neprikosnoveni vladar pisane komunikacije, baš kao što su WhatsApp, Viber ili recimo Slack danas.

Međutim, mnogo toga se promenilo. Internet je u međuvremenu počeo sve manje da liči na intelektualnu riznicu, a sve više na jedan binarni haos u kojem su mračni ćoškovi došli do izražaja – pa čak i do mainstream statusa. Za tih 20 godina prešli smo dug put od toga da web neminovno vezujemo za rad na računaru, pa sve do povezanosti na globalnu mrežu 24/7/365 kroz različite servise i aplikacije.

Neki novi klinci – neke nove aplikacije

Često se zapitam kako li je prijateljima čija deca danas odrastaju u digital first svetu. Iz razgovora čujem da moraju biti daleko svesniji svih aplikacija koje pripadnici generacije Z otkrivaju i koriste, neretko i novih kanala i formata na koje moja generacija nije navikla i koji su joj strani.

U vreme mog odrastanja, igranje uz muziku i filtere nije bila stvar koju smo kačili na društvene mreže. Nismo nikoga cancel-ovali, tad lajk još uvek nije postojao. Slušali smo Nickelback i imali personalizovane MySpace stranice. Užas, znam.

Zaista ne želim da zvučim kao boomer, ali navići se na brzinu protoka informacija sa kojom se današnji klinci suočavaju, to je monumentalan poduhvat – često izvan mogućnosti i domašaja roditelja koji su čak i digitalno pismeni. Na kraju krajeva, nije fer očekivati da roditelji budu svesni svake nove stvari koju deca otkriju u digitalnom svetu, ali je neka vrsta kontrole ipak poželjna. Koliko god Internet bio super za sticanje novih znanja i veština, granica mora da postoji.

Iako su čuli za nove i popularne aplikacije, današnji roditelji uglavnom nisu svesni kako iste funkcionišu, niti kakav sadržaj njihovi mališani tamo konzumiraju ili kreiraju.

Jedno od potencijalnih rešenja dolazi u vidu nedavno lansirane EON Connect aplikacije koja roditeljima s jedne strane pruža veću kontrolu nad kućnom mrežom, a s druge strane tu istu mrežu optimizuje u skladu sa uređajima koji su u upotrebi. Jednostavno rečeno, korisnici su u mogućnosti da ograniče pristup neželjenom sadržaju na pojedinačnim uređajima ili prema profilima korisnika tj. ukućana, da u potpunosti ograniče upotrebu Interneta (recimo kasno uveče kada je vreme za spavanje), kao i da omoguće automatsku optimizaciju korišćenja mreže za najbolje performanse kućnog Interneta.

O kakvoj je kontroli ovde reč?

Sama aplikacija novitet je iz redova kompanije United Cloud, inovativnog i razvojnog centra United Grupe koja je predstavljena početkom marta i koja korisnicima omogućava da upravljaju kućnim Internetom, kontrolišući sve povezane uređaje na kućni Wi-Fi ili LAN mrežu kroz aplikaciju koja je dostupna putem App Store, Google Play i App Gallery prodavnice. Aplikaciju pokrećete sa podacima za logovanje sa postojećeg Moj SBB naloga.

Ono što je potrebno navesti jeste da je EON Connect besplatan za sve postojeće SBB korisnike, ali je preduslov za korišćenje same aplikacije taj da posedujete UBEE EVW32C ili TECHNICOLOR CGA2121 modeme. U praksi to znači da je usluga trenutno dostupna isključivo za korisnike kablovskog Interneta – korisnici optike ipak će morati malo da pričekaju.

Kada i prvi put pokrenete aplikaciju i ulogujete se sa vašim SBB nalogom, dočekaće vas početni ekran na kojem će biti izlistani svi aktivni uređaji koji su povezani na vašu mrežu, samo ime vaše mreže, kao i mogućnost kreiranja korisničkih profila u okviru kojih je moguće dodati više uređaja i tako podesiti posebna pravila na osnovu kojih će ti uređaji tj. njihovi korisnici pristupati sadržaju.

Drugim rečima, ukoliko vašim klincima nije dozvoljeno da pristupaju baš svakom kutku Interneta, pogotovo onom gde se nalazi pornografski sadržaj ili sadržaj koji propagira nasilje, isti možete da isključite za specifičan uređaj ili korisnički profil.

Isto tako, ukoliko deci nije dozvoljeno da igraju konzolu ili gledaju YouTube u kasnim večernjim satima, isto pravilo se lako može podesiti putem EON Connect aplikacije, a tu je i funkcija pauziranja prema unapred podešenim vremenima – idealno da pauzirate Internet na 30 minuta za vreme porodičnog ručka ili večere.

Kroz različite predefinisane kategorije, korisnici (roditelji) mogu da biraju kojem to sadržaju mališani imaju dozvolu da pristupaju, a kojem ne. Na ovaj način roditelji imaju aktivnu kontrolu nad stvarima koje deca konzumiraju u digitalnom svetu.

Pored navedenih opcija, EON Connect korisnicima omogućava i da resetuju ruter bez potrebe da izvlače kabl od napajanja (recite koliko je ovo cool), dok je iz aplikacije moguće kreirati i pod-mrežu za goste – zgodno kada vam recimo dođe familija u posetu.

Centralno mesto u aplikaciji zauzima i opcija za optimizaciju Wi-Fi mreže koju sam već pomenuo, a koja automatski raspoređuje vaše uređaje na signal od 2,4 ili 5GHZ. Zašto je ovo bitno? Zato što se time oslobađa spektar tamo gde je najpotrebniji, pružajući na taj nači svim ukućanima kvalitetnije i brže iskustvo surfovanja Internetom – bilo da neko stream-uje video sadržaj, igra partiju Call of Duty sa društvom ili je prisiljen na Zoom sastanak što je manje-više sudbina svih nas ovih dana.

Korisnički profili otključavaju novi nivo smart-home personalizacije

Sve gorenavedene opcije predstavljaju tek površinske mogućnosti EON Connect aplikacije. Kao korisnik iOS uređaja koji nije navikao na preterano veliki broj podešavanja, moram da priznam da me je oduševio nivo do kojeg je moguće personalizovati neke stvari. Tu pre svega mislim na korisničke profile koje je interesantno dodati zbog automatizacije pojedinih procesa, a posebno u slučaju kada su roditelji male dece ti koji upravljaju kućnom mrežom.

Uzmimo za primer da moji klinci, nazvaćemo ih Relja i Lola, surfuju Internetom na nekoliko uređaja – što različitih, što zajedničkih. Kreiranjem njihovih profila u mogućnosti sam da dodam svaki uređaj svom korisniku, odakle dodatno mogu da kontrolišem kada se i šta prikazuje mojim klincima (ili prema sadržaju ili prema vremenu). Automatizacija može biti takva da se Internet na njihovim uređajima gasi ranije tokom radnih dana kada idu u školu, dok recimo vikendima to vreme može biti duže.

Štaviše, ukoliko je neko od dece u kazni, roditelji tehnički više ne moraju da oduzimaju uređaje jer pojedinačne gedžete mogu da blokiraju putem aplikacije, kao i čitave korisničke profile. Jasno mi je da tinejdžeri neće biti ok sa tim, ali tehnologija uzvraća udarac. Pored samih automatizacija, korisničke profile je moguće i dodatno personalizovati u vidu imena, odabira starosne grupe i profilne fotografije.

Još jedan sloj zaštite u svetu sa sve više digitalnih pretnji i rizika

Zahvaljujući poslu kojim se bavim, više sam nego svestan različitih prevara, rizika i ružnih stvari koje danas postoje na Internetu. Nažalost većinu je veoma teško opisati jer ovde ne govorimo o fizičkim stvarima, ali uvek skrećem pažnju na to da su rizici veći tamo gde roditelji nisu aktivni učesnici digitalnog sazrevanja njihove dece. Internet postoji i on sam po sebi nije ni dobar ni loš, ali izloženost pojedinom sadržaju može biti – pogotovo danas kada su mnoge stvari bez filtera čak i na medijskim portalima.

Čvrsto verujem da klincima u tim nekim formativnim godinama ne možemo samo predati uređaje i moliti se svevišnjem da neće naleteti na video zbog kojeg neće moći noćima da spavaju ili da u ranim tinejdžerskim godinama objavljuju fotografije koje su dostupne svima jer je njihov profil otvoren. Danas je više nego ikada potrebno da negujemo digitalnu higijenu naše porodice, a EON Connect mogao bi biti odlična polazna tačka sa koje je već sad kroz veću kontrolu i edukaciju klincima moguće pružiti sigurnije i smislenije korišćenje Interneta, aplikacija i drugih servisa.


The post Zašto treba da budete aktivni učesnici u digitalnom sazrevanju vaše dece appeared first on Netokracija.rs.

Trending

Other matches

      Hit enter to search or ESC to close